W czasach, kiedy 25% z nas przestało odwiedzać galerie handlowe i w przeważającej większości dokonujemy zakupów w sieci, często pojawia się problem ze zwrotem produktu. Sprzedawcy powołując się na regulaminy sklepów oczekują odesłania towaru w oryginalnym opakowaniu, z określonymi zabezpieczeniami, czy nieodciętymi metkami.
Czy mają rację?
Co do zasady, sprzedawca nie może uzależniać możliwości odstąpienia przez konsumenta od umowy zawartej na odległość od posiadania metek czy oryginalnego opakowania. Z pomocą przychodzi orzecznictwo Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rejestr klauzul niedozwolonych, gdzie znajduje się sporo zapisów, które nie uniemożliwiają zwrot towaru z zerwanymi metkami, czy też bez oryginalnego opakowania.
Fakt, że dana klauzula została uznana za niedozwoloną oznacza, iż nie obowiązuje ona konsumenta, który nie jest nią związany i mimo nawet jej istnienia np. w regulaminie sklepu internetowego ma prawo odstąpić od umowy.
Przykładowe klauzule niedozwolone są następujące:
✅ Warunkiem odstąpienia od umowy jest odesłanie nieużywanego, niezniszczonego, oryginalnie zapakowanego towaru wraz z nieoderwanymi metkami, pisemnym oświadczeniem i dowodem zakupu – wpis numer 2514
✅ „Zwrotowi podlega wyłącznie towar nieużywany i w oryginalnym opakowaniu” – wpis numer 4054
✅ „Warunkiem przyjęcia zwrotu jest odesłanie nieużywanego, nieuszkodzonego produktu, w oryginalnym opakowaniu oraz otrzymanego wraz z przesyłką paragonu fiskalnego (rachunku). Gwarantujemy Państwu zwrot wartości towaru. Koszty dostawy i odesłania towaru ponosi kupujący” – wpis numer 3898
Warto pamiętać, że każda tego typu sytuacja może być rozpatrywane indywidualnie pod kątem przekroczenia ewentualnego zakresu zwykłego zarządu rzeczą. W takiej sytuacji samo odstąpienie będzie co prawda skuteczne, ale sprzedawca będzie mógł się domagać odpowiedniego odszkodowania od konsumenta.
Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do nas: kancelaria@adwokatpaczek.pl
Autorką artykułu jest Izabela Pączek – adwokat, dr nauk prawnych, właściciel Kancelarii