✅Po trzeciej podwyżce stóp procentowych w grudniu 2021 r. zgłosił się do Kancelarii Klient z prośbą o analizę umowy kredytu w złotówkach.
✅Po zapoznaniu się z umową nasze zastrzeżenia i wątpliwości wzbudził sposób ustalania wskaźnika WIBOR określającego oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym w Polsce.
✅Naszym zdaniem sposób ustalania wysokości WIBOR zabezpiecza przede wszystkim interes oraz ryzyko ekonomiczne banków, a nie klienta.
✅Stosowana metodologia oraz zbiór danych będących podstawą ustalania wysokości wskaźnika rodzi bardzo duże zastrzeżenia, albowiem WIBOR nie oddaje rzeczywistego kosztu, po jakim banki pozyskują finansowanie, a więc nie oddaje istoty wskaźnika.
✅Powyższe prowadzi do wniosku, że zapisy umów kredytowych odnoszące się do zmiennej stopy procentowej ustalanej w oparciu o WIBOR, stanowią niedozwolone postanowienia umowne i nie wiążą klienta – od chwili zawarcia umowy kredytu!
✅Naszym zdaniem już nie tylko „frankowicze”, ale także „złotówkowicze” mają szansę na unieważnienie swojej umowy kredytowej!