Kopia Czy pomimo lockdownu mogę iść do fryzjera (4)

Po co mi adwokat przy rozwodzie?

Jeżeli śledzisz naszego bloga, wiesz już do czego w życiu przydaje się adwokat. Ale czy wiesz, dlaczego warto korzystać z usług adwokata w sprawie rozwodowej? Często słyszymy opinie – po co mi adwokat, moja znajoma się rozwiodła zapytam jej albo ściągnę sobie wzór pozwu z Internetu.
Wszystko pięknie, tylko później trafiasz do nas w trakcie trwania postępowania przed sądem i okazuje się, że na niektóre kwestie jest już za późno!

Dlaczego?

Przede wszystkim każda sprawa jest inna. To, że Twoja znajoma czy znajomy rozwiódł się w 15 minut nie oznacza automatycznie, że tak będzie w Twoim przypadku. Pamiętaj, że jeżeli posiadasz dzieci, oprócz orzeczenia rozwodu, sąd rozstrzyga także o kwestiach związanych z władzą rodzicielską, alimentami czy kontaktami z małoletnimi. Chcesz podzielić majątek w trakcie procesu? Wiesz, że nie zawsze jest to możliwe? Twój mąż wyprowadził się i nie łoży na utrzymanie dzieci? Wiesz, że możesz domagać się alimentów? A może sąd doręczył Ci odpis pozwu rozwodowego? Wiesz, że masz określony czas na zaprezentowanie swojego stanowiska?
Sam widzisz, że z pozoru podobna sprawa w Twoim przypadku może być zupełnie inna!

Oczywiście, możesz prowadzić swoje postępowanie samodzielnie, ale czy wiesz dlaczego na rozprawę w sądzie czeka się tak długo? Nasze doświadczenie pokazuje, że najczęstszą przyczyną są tzw. braki formalne – brak podania nr PESEL w pozwie, uiszczenie opłaty w niewłaściwej wysokości, czy nie dołączenie odpisu pisma dla strony przeciwnej. To wszystko powoduje przedłużenie postępowania. Korzystając w z gotowych wzorów pozwów w Internecie warto zatem sprawdzać, czy są one aktualne – przepisy tak szybko się zmieniają!

Nie zaprzeczamy, że na rozprawie rozwodowej poradzisz sobie samodzielnie, ale czy wiesz, jak zwracać się do sądu albo po której stronie sali rozpraw zająć miejsce? Jeżeli nie byłaś/eś nigdy w sądzie te pytania pojawiają się najczęściej. Dochodzi także stres związany z obecnością małżonka i jego pełnomocnika, sędziego i ławników i oczywiście wielka niewiadoma, czyli o co mnie zapytają? Idąc samemu, trzeba być na to przygotowanym.

Mamy nadzieję, że wiesz już co zrobić, aby uniknąć tego typu problemów?

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do nas!

Autorką artykułu jest Izabela Pączek – adwokat, dr nauk prawnych, właściciel Kancelarii

Możliwość komentowania została wyłączona.